poniedziałek
28
września
2020
Imieniny: Bernardyna / Marek / Wacław

RSSRSS

Przejdź do: Biuletyn Informacji Publicznej         Przejdź do: "Nowoczesna edukacja na poziomie podstawowym i gimnazjalnym w Gminie Solec Kujawski"

 

Pamiątki podarowane przez Irenę Santor są już w Solcu

Niektóre z pamiątek podarowanych przez Irenę Santor.
08.03.2019

Książki, książki z dedykacją, podziękowania, dyplomy, portrety, zdjęcia, statuetki, nagrody, które otrzymywała Pierwsza Dama polskiej Piosenki Irena Santor trafiły do soleckiej biblioteki. Ale to nie wszystko, są również płyty, te winylowe i CD oraz kasety z utworami w wykonaniu I. Santor ale również innych polskich wykonawców. Wśród przedmiotów, które znalazły się w bibliotece jest także „Złota Płyta” za krążek „Kręci mnie ten świat” z 2012 r. Dar miastu, który przekazała piosenkarka, będąca od 2005 r. Honorowym Obywatelem Solca Kujawskiego, trafił do Solca pod koniec lutego. - Jest statuetka od Polonii za krzewienie kultury polskiej, dwie statuetki za działalność charytatywną, płyty nie tylko z piosenkami Ireny Santor, ale też inne, gromadzone przez wiele lat. Do tego otrzymaliśmy całą kolekcję kaset magnetofonowych z wykonaniami piosenkarki. Mamy wszystko, co ukazało się z dyskografii pani Santor. Wśród książek jest dużo poezji, w tym z dedykacjami autorów. Niektóre z wierszy stały się tekstami piosenek artystki. Jest dużo pamiątek rodzinnych, podarowanych zarówno pani Irenie, jak i jej życiowemu partnerowi Zbigniewowi Korpolewskiemu. Nie myśleliśmy, że tych pamiątek będzie tak dużo - podkreśla Iwona Lichocka, dyrektor biblioteki. Na razie pomysł wyeksponowania pamiątek podarowanych przez Irenę Santor krystalizuje się. Ponieważ w przekazanej kolekcji są również płyty i kasety być może uda się w saloniku posłuchać tych wykonań. Zresztą nie tylko pani Ireny. W zbiorze znajduje się wiele płyt z muzyką poważną, w tym Fryderyka Chopina i współczesnej polskiej muzyki. Pani Irena widzi przestrzeń dla swoich zbiorów właśnie w Solcu i chętnie się nimi podzieliła.

Autor publikacji: rzecznik
Data publikacji: 2019-03-08 07:42:13
Data modyfikacji: 2019-03-08 07:42:13
Liczba odsłon: 658
Pokaż rejestr zmian
DataOsoba dokonująca zmianOpis zmiany
08.03.2019 07:42:13rzecznikstrona została dodana

Czy wiesz, że

Na obszarze dzisiejszego miasta Solec Kujawski i okolicach, kilkanaście tysięcy lat temu płynęła wielka rzeka polodowcowa, której pozostałościami są piaski i wydmy śródlądowe o powierzchni ok. 20 tys. km2.