poniedziałek
26
października
2020
Imieniny: Damian / Lucyna / Lutosław

RSSRSS

Przejdź do: Biuletyn Informacji Publicznej         Przejdź do: "Nowoczesna edukacja na poziomie podstawowym i gimnazjalnym w Gminie Solec Kujawski"

 

Pomnik Strzelca Kurkowego

Pamiątkowe zdjęcie uczestników uroczystości.
29.05.2019

Przedstawiciele samorządu, bractw kurkowych, soleckich instytucji przybyli na odsłonięcie pomnika Strzelca Bractwa Kurkowego. Uroczystość miała miejsce opodal JuraParku, gdzie wcześniej była zlokalizowana strzelnica soleckiego bractwa. Postać strzelca została wykonana, na wzór strzelca noszącego współczesny strój stowarzyszenia, przez Zbigniewa Dolskiego, rzeźbiarza z Gąsawy. Początki bractwa sięgają 1902 r., a pierwsza strzelnica powstała w 1903 r. O historii bractwa jak i działaniach zmierzających do powstania pomnika mówił zebranym Michał Rygol, honorowy prezes KBS w Solcu Kujawskim. Wspomniał o przejęciu strzelnicy przez polskie bractwo kurkowe w 1920 r., pomyśle podarowania strzelca zainicjowanym przez ówczesnego prezesa bractwa Jacka Cabaja, fundatora monumentu, który wraz z burmistrz Teresą Substyk odsłonił pomnik. W bardzo ciepłych słowach o działalności bractwa wyraził się w swoim wystąpieniu prezes Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich Rzeczypospolitej Polskiej Krzysztof Larski. Po wmurowaniu tuby z listem intencyjnym i dokumentami dotyczącymi uroczystości odsłonięcia pomnika oraz wykonaniu pamiątkowej fotografii, uczestnicy uroczystości udali się do muzeum w JuraParku, gdzie można było obejrzeć wystawę tradycji strzeleckich.

Autor publikacji: rzecznik
Data publikacji: 2019-05-29 13:51:30
Data modyfikacji: 2019-05-29 13:51:30
Liczba odsłon: 481
Pokaż rejestr zmian
DataOsoba dokonująca zmianOpis zmiany
29.05.2019 13:51:30rzecznikstrona została dodana

Czy wiesz, że

Na obszarze dzisiejszego miasta Solec Kujawski i okolicach, kilkanaście tysięcy lat temu płynęła wielka rzeka polodowcowa, której pozostałościami są piaski i wydmy śródlądowe o powierzchni ok. 20 tys. km2.