poniedziałek
06
lipca
2020
Imieniny: Dominika / Dominik / Łucja

RSSRSS

Przejdź do: Biuletyn Informacji Publicznej         Przejdź do: "Nowoczesna edukacja na poziomie podstawowym i gimnazjalnym w Gminie Solec Kujawski"

 

Wierzby na rynku wycięte

Rynek. Pilarz na tle wyciętej wierzby.
30.06.2020

Z rynku zniknęły dwie wierzby. Zostały wycięte na podstawie decyzji starosty bydgoskiego z grudnia 2019 r. Jedna o obwodzie pnia 302 cm, wysokości 12,5 m, druga o obwodzie pnia 272 cm i wysokości 13,6 m. Gmina zleciła wykonanie ekspertyzy w zakresie oceny stanu zdrowotnego drzew z zastosowaniem tomografu sonicznego.  Drzewa  przeszły badanie wnętrza pnia tomografem sonicznym i rezystografem.

- Badanie wykazało, iż drewno pnia wierzby płaczącej o obwodzie pnia 302 cm w 75% uległo rozkładowi. Stwierdzono występowanie owocnika żółciaka siarkowego- grzyba powodującego rozkład brunatny drewna. Na przewodnikach stwierdzono uszkodzenia. Gałęzie mogą mieć tendencje do wyłamywania ze względu na rozkład drewna w miejscu ich wyrastania  i opadania na teren rynku (co miało miejsce 24 czerwca brr.).  Badanie sondą wykryło rozkład drewna w korzeniach na całym obwodzie podstawy pnia. Wierzba z uwagi na zły stan zdrowotny i lokalizację stanowi zagrożenie dla ludzi i mienia.

- Wierzba płacząca o obwodzie pnia 272 cm posiada pęknięty pień o długości 1,5 m widoczny po obu stronach pnia, za nim masywny ubytek. W badaniu sondą stwierdzono, że pęknięcie obejmuje całą średnicę pnia. Na pniu ślad występowania owocnika żółciaka siarkowego- grzyba powodującego rozkład brunatny drewna. Badanie tomografem sonicznym wykazało istnienie w pniu rozkładu drewna w 50%  położonego w części pnia od strony północno-zachodniej. Na przewodnikach stwierdzono uszkodzenia. Gałęzie mogą mieć tendencje do wyłamywania ze względu na rozkład drewna w miejscu ich wyrastania  i opadania na teren rynku. Badanie sondą wykryło częściowy  rozkład drewna w korzeniach. Wierzba z uwagi na zły stan zdrowotny i lokalizację stanowi zagrożenie dla ludzi i mienia.

Trzecia wierzba jest jak na razie w dobrym stanie fitosanitarnym i nie wymaga usunięcia.

Autor publikacji: rzecznik
Data publikacji: 2020-06-30 12:38:16
Data modyfikacji: 2020-06-30 12:38:16
Liczba odsłon: 95
Pokaż rejestr zmian
DataOsoba dokonująca zmianOpis zmiany
30.06.2020 12:38:16rzecznikstrona została dodana

Czy wiesz, że

22 kwietnia 1890 roku wmurowano kamień węgielny pod gmach nowego ratusza miejskiego, którego głównym wykonawcą była firma budowlana Roberta Schillera.