piątek
10
kwietnia
2020
Imieniny: Daniel / Michał / Henryk

RSSRSS

Przejdź do: Biuletyn Informacji Publicznej         Przejdź do: "Nowoczesna edukacja na poziomie podstawowym i gimnazjalnym w Gminie Solec Kujawski"

 

Zagrożenie epidemiczne - WAŻNE INFORMACJE

 

Szanowni Mieszkańcy!

Prosimy, by wszelkie możliwe sprawy załatwiać telefonicznie, pisemnie lub mailowo. W sprawach pilnych, dotyczących dowodów osobistych, ewidencji ludności i USC, prosimy o wcześniejszy kontakt w celu umówienia spotkania tel. 387-01-17,
a w pozostałych sprawach urzędowych, oczywiście tylko tych bardzo pilnych - tel. 387-01-44.
O każdych zmianach będziemy informować Państwa na bieżąco.


W związku z istniejącym ryzykiem wystąpienia na terenie Gminy Solec Kujawski zakażenia koronawirusem Burmistrz Solca Kujawskiego informuje, że od dnia 14.03.2020 r. targowisko będzie nieczynne do odwołania.


PONIŻEJ PODAJEMY ADRESY STRON INTERNETOWYCH, NA KTÓRYCH MOŻNA ZASIĘGNĄĆ INFORMACJI ZWIĄZANYCH Z KORONAWIRUSEM:

www.gov.pl/web/koronawirus

www.gov.pl/web/rozwoj

www.gov.pl/web/edukacja

www.gov.pl/web/koronawirus/pytania-i-odpowiedzi

 KOMUNIKATY BURMISTRZA W ZWIĄZKU Z AKTUALNĄ SYTUACJA ZAGROŻENIA KORONAWIRUSEM


KOMUNIKAT BURMISTRZA

 

  PRZYCHODNIE ZDROWIA - KOMUNIKATY
 SOLMED SP. Z O.O.

 W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, w trosce o Państwa bezpieczeństwo zmienione zostały zasady rejestracji oraz udzielania świadczeń zdrowotnych przez Przychodnię SOLMED, ul. Powstańców 7a.

Wszyscy nasi Pacjenci otrzymają wsparcie i bez względu na zagrożenie epidemiologiczne nikt nie pozostanie sam ze swoim problemem. Należy jednak ściśle przestrzegać poniższych zaleceń:

Nie zgłaszamy się samodzielnie do Przychodni i nie przychodzimy umówić się na wizytę.

Dzwonimy do Przychodni pod numer:      

52 387-12-29, 52 387-13-20, 52 387-18-63

512-300-204, 512-300-272, 608-374-036

PRZEKAŻ TE NUMERY TELEFONÓW SWOIM BLISKIM, SĄSIADOM, ZNAJOMYM -  SZCZEGÓLNIE TYM STARSZYM!


PACJENCIE ZADBAJ O SWOJE BEZPIECZEŃSTWO!!!

JEŚLI POTRZEBUJESZ POMOCY MEDYCZNEJ NAJPIERW ZADZWOŃ:

TEL: 512-300-272, 512-300-204, 387-1229,

387-1320

UMÓWIMY CIĘ NA TELEPORADĘ LEKARSKĄ LUB UZGODNIMY TERMIN WIZYTY!

 


 

OSOBY, KTÓRE MUSZĄ WYKONAĆ BADANIA LABORATORYJNE PROSZONE SĄ O KORZYSTANIE Z WEJŚCIA BOCZNEGO (PRZY PUNKCIE POBORU KRWI)

 


 

RECEPTY

JEŚLI POTRZEBUJESZ RECEPTY NA PRZYPISANE JUŻ WCZEŚNIEJ LEKI:

- ZADZWOŃ: 512-300-204, 512-300-272

- WYŚLIJ SMS-A: 512-300-204, 512-300-272

- ZOSTAW „KARTECZKĘ” W SKRZYNCE PRZY DRZWIACH PRZYCHODNI;

 Pamiętaj, że musisz podać:

- imię i nazwisko, pesel, nazwę leku, dawkę, ilość, nr telefonu;

 

W sprawie odbioru recepty ZADZWOŃ!!! – podamy Ci przez telefon nr kodu recepty elektronicznej lub umówimy sposób jej odbioru.

 PRZYCHODNIA RODZINNA

Od 16 marca 2020r., w związku z ogłoszonym przez rząd stanem zagrożenia epidemicznego kraju, wprowadzone zostają nowe zasady opieki zdrowotnej. Mają one służyć ograniczeniu rozprzestrzeniania się koronawirusa (SARS-CoV2).

 

 • Wejście do Przychodni Rodzinnej (ul. Piastów 1) tylko po wcześniejszym, telefonicznym lub mailowym, uzgodnieniu terminu.

tel. 52 387 9255

tel. 699 829 219

mail: nzoz.rodzina.solec@gmail.com

 • Podstawą kontaktów są porady teleinformatyczne.
 • Zamawianie leków, skierowań, zaświadczeń odbywa się wyłącznie telefonicznie.
 • Osobiste porady, po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu godziny, dotyczą wyłącznie spraw pilnych, opieki nad noworodkiem, niemowlęciem, małym dzieckiem i kobietą ciężarną.
 • Zawieszamy planowaną diagnostykę (badania laboratoryjne, EKG, USG, RTG itp.). Bez ograniczeń jest wykonywana diagnostyka w sprawach pilnych.
 • Nie realizujemy bilansów zdrowia.
 • Wykonywane są jedynie wybrane szczepienia profilaktyczne.
 • Ograniczamy wizyty domowe pielęgniarek, położnej i lekarzy jedynie do osób z bezpośrednim zagrożeniem zdrowia i życia.
 • Recepty, zwolnienia z pracy, opiekę nad chorymi dziećmi, skierowania, zaświadczenia wystawiamy bez Państwa obecności na podstawie porady telefonicznej.

 

DLA WASZEGO BEZPIECZEŃSTWA PROSIMY PRZESTRZEGAĆ WSZYSTKICH NASZYCH ZALECEŃ,

ZALECEŃ GIS, MZ I NFZ ORAZ SŁUŻB PAŃSTWA

I SAMORZĄDU

 

 

 PRZEDSIĘBIORSTWO KOMUNIKACJI SAMOCHODOWEJ W BYDGOSZCZY - KOMUNIKATY

KOMUNIKAT Z 20 MARCA 2020 R.
KOMUNIKAT Z 17 MARCA 2020 R.
KOMUNIKAT Z 12 MARCA 2020 R.

 

 INFORMACJE DLA POWRACAJĄCYCH Z ZAGRANICY

WSZYSTKIE OSOBY, KTÓRE W OSTATNICH DNIACH WRÓCIŁY Z ZAGRANICY
(WYJAZDY PRYWATNE I SŁUŻBOWE) PROSIMY O TELEFONICZNE ZGŁOSZENIE SIĘ DO INSPEKCJI SANITARNEJ.

Numery telefonów:

Powiatowy Inspektor Sanitarny (Bydgoszcz):

- tel. 728 874 405 (do godz. 1500)

- tel. 694 945 838 (po godz. 1500)

Wojewódzki Inspektor Sanitarny (Bydgoszcz):

- tel. 52 376 18 00

 

  AKCJA - DZIECI UCZĄ RODZICÓW W DOMU

W odpowiedzi na zaistniałą sytuację, ale także na apel Ministra Edukacji Narodowej, a przy tym chcąc zachęcić dzieci do przebywania w domu i naukę, w ramach ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Dzieci uczą rodziców"
Centrum Rozwoju Lokalnego przygotowało serię materiałów dydaktycznych do wspólnej domowej nauki rodziców i dzieci.  W każdą środę i każdy piątek na stronie internetowej www.crl.org.pl będą ukazywać się materiały
do pobrania całkowicie za darmo. Zamieszczane lekcje będą obejmować tematykę zdrowego bezpieczeństwa, zdrowego trybu życia, promocji sportu, ekologii czy historii. Zakres tematyczny i liczba lekcji będzie zależna od
rozwoju sytuacji i ewentualnej decyzji co do wydłużenia okresu zamknięcia przedszkoli i szkół podstawowych.

Zapraszamy do pobrania pierwszego pakietu materiałów pn. "Jestem bezpiecznym uczeniem, jestem bezpiecznym przedszkolakiem". W paczce znajduje się prezentacja multimedialna oraz  4 zadania do wykonania. 
By zachęcić wszystkich rodziców i dzieci do wspólnej nauki Centrum Rozwoju Lokalnego informuje, że 17 marca na profilu na Facebooku (facebook.com/centrum.rozwoju.lokalnego) pojawi się konkurs, w którym do wygrania
są ciekawe nagrody. By wziąć udział w konkursie będzie trzeba w komentarzu zamieścić zdjęcie/zdjęcia z wykonanymi zadaniami. Szczegółowe informacje o konkursie już we wtorek 17 marca.

Materiały można pobrać pod adresem:

https://crl.org.pl/2020/03/12/dzieci-ucza-rodzicow-w-domu/

 

 

 MIEJSKO GMINNY OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ - KOMUNIKATYMieszkańcy Solca Kujawskiego!

W związku z nasilającymi się informacjami dotyczącymi pojawienia się koronawirusa w Polsce apelujemy o podjęcie środków ostrożności.
Wszystkie osoby starsze, osoby samotne i niepełnosprawne, które będą wymagać niezbędnego wsparcia do funkcjonowania, mogą zgłosić się do pracownika MGOPS w Solcu Kujawskim, w celu uzyskania pomocy.
Telefon: 668 379 099


OD 16 MARCA DO ODWOŁANIA W GODZ. 11.00 - 13.00 ISTNIEJE MOŻLIWOŚĆ SKORZYSTANIA ZE SPECJALISTYCZNEGO PORADNICTWA PSYCHOLOGICZNEGO W FORMIE ROZMOWY TELEFONICZNEJ POD NR TELEFONU: 500 867 123
INFORMACJA DOTYCZĄCA WSTRZYMANIA OBSŁUGI INTERESANTÓW
STAROSTWO POWIATOWE W BYDGOSZCZYBEZPŁATNA POMOC PSYCHOLOGICZNA

 WOJSKA OBRONY TERYTORIALNEJ - KOMUNIKATY


Terytorialsi pomagają potrzebującym w Nakle

 

W dniu 2 kwietnia Terytorialsi z 8 Kujawsko - Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Elżbiety Zawackiej, ps. „Zo” rozwozili żywność dla najbardziej potrzebujących mieszkańców gminy Nakło nad Notecią.

 

Paczki żywnościowe, w skład których wchodziły takie produkty jak: dżem, powidła, makaron, cukier, mleko, ser, ryby, soki, etc. pochodziły z Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa współfinansowanego z EFS.

„Bezpośrednie wsparcie trafiło do ponad 80 osób znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji materialnej” – komentuje płk Krzysztof STAŃCZYK, dowódca 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

„Działania 8K-PBOT polegały na dostarczeniu transportu żywności z Bydgoszczy do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 w Nakle nad Notecią. Po rozładunku towaru został on podzielony na paczki, a następnie rozwieziony do najbardziej potrzebujących mieszkańców, wskazanych przez MGOPSpodkreśla płk Krzysztof STAŃCZYK.

Przypomnijmy, iż tego typu działania prowadzone są również w wielu miejscowościach województwa kujawsko-pomorskiego takich jak: Włocławek, Toruń, Mogilno, Szubin, Tuchola, Inowrocław.

Warto również wspomnieć, iż Terytorialsów z 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej wspierają w działaniach podchorążowie z Akademii Wojsk Lądowych oraz Wojskowej Akademii Technicznej. W tym trudnym dla nas wszystkich czasie próby każda para rąk do pomocy jest potrzebna.

W całym kraju w działania związane z walką z koronowirusem zaangażowanych jest 2,1 tys. żołnierzy WOT. Od kilkunastu dni Wojska Obrony Terytorialnej prowadzą pierwszą w historii ogólnopolską operację przeciwkryzysową pod kryptonimem „ODPORNA WIOSNA” (RESILIENT SPRING). Jej celem jest łagodzenie skutków kryzysu oraz wzmocnienie odporności na kryzys społeczności lokalnych.

kpt. dr Diana WARCHOCKA

oficer prasowy

8 Kujawsko-Pomorska Brygada

Obrony Terytorialnej

im. gen. bryg. Elżbiety Zawackiej, ps. „Zo”

tel. 885-330-816

e-mail: 8kpbot.press@ron.mil.pl

FB: Wojska-Obrony-Terytorialnej

TT: @terytorialsi

"Zawsze gotowi, zawsze blisko!"


Oszuści próbowali wyłudzić pieniądze

„na żołnierza WOT”

 

W ramach walki z pandemią koronowirusa żołnierze 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej udzielają wsparcia kombatantom, osobom starszym i przebywającym w kwarantannie. Wszystkie te działania prowadzone są w ramach operacji „Odporna wiosna”.

 

Zadania terytorialsów obejmują przede wszystkim dostawy żywności i leków, w tym zakupy. To niestety postanowili wykorzystać oszuści, którzy próbowali podszyć się pod żołnierza OT.

 

Dlatego podkreślamy: żaden żołnierz WOT nie może brać pieniędzy od osób, które nie są w systemie pomocowym i nie są pod opieką brygad OT.

Do przypadku wyłudzenia pieniędzy doszło w ostatnich dniach w Zabrzu. Oszust zadzwonił do starszej osoby prosząc o pieniądze, za które rzekomo miał zrobić zakupy. Na szczęście przebywająca w domu kobieta zorientowała się, że to może być próba oszustwa i skontaktowała się z koordynatorem ds. wsparcia w brygadzie OT, który się nią opiekuje.

Dowództwo WOT natychmiast podjęło środki zapobiegawcze, które pozwolą w przyszłości wyeliminować próby takich nadużyć.

Seniorzy, którym pomagają żołnierze 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej podzieleni są na dwie grupy.

 • Pierwsza to kombatanci i osoby starsze objęte bezpośrednią opieką koordynatora z brygady. Ta grupa osób objęta jest wsparciem, które obejmuje możliwość robienia zakupów, a co za tym idzie przepływ pieniędzy. Osoby te zostały poinformowane o zasadach nieprzekazywania pieniędzy nikomu poza żołnierzem 8K-PBOT – opiekunem z ramienia brygady.

 

 • Drugą grupą są osoby objęte opieką Ośrodków Pomocy Społecznej i Caritas. Wsparcie tych osób polega na dostawach paczek żywnościowych z banków żywności.
  W stosunku do tej grupy osób żołnierze 8K-PBOT nie są upoważnieni do robienia dodatkowych zakupów, a co się z tym wiąże nikt nie może pobierać na nie pieniędzy.

Przypominamy, że żołnierze 8K-PBOT wykonujący zadania w ramach przeciwdziałania pandemii koronowirusa, w tym wsparcia kombatantów i osób starszych wyróżniają się następującymi detalami: 

 • na lewym ramieniu oznaka „Polski Walczącej” wraz z mottem „Zawsze gotowi, zawsze blisko”;
 • oliwkowy beret;
 • mundur żołnierza Wojska Polskiego;
 • Tożsamość żołnierzy WOT można również potwierdzić książeczką wojskową z nazwiskiem i zdjęciem żołnierza.

W przypadku podejrzeń prób wyłudzenia prosimy powiadomić Policję oraz koordynatora z brygady WOT!!!

Wszyscy seniorzy, do których Terytorialsi dostarczają żywność, zakupy czy leki, otrzymują ulotki, w których znajdują się informacje o tym, że osoby, które nie zgłosiły się wcześniej do systemu pomocowego WOT, nie powinny przekazywać pieniędzy i wpuszczać do domu osób podających się za żołnierza. Ulotki takie zostaną również zamieszczone na tablicach informacyjnych w blokach, skrzynkach pocztowych i w innych miejscach.

 

kpt. dr Diana WARCHOCKA

oficer prasowy

8 Kujawsko-Pomorska Brygada

Obrony Terytorialnej

im. gen. bryg. Elżbiety Zawackiej, ps. „Zo”

tel. 885-330-816

e-mail: 8kpbot.press@ron.mil.pl

FB: Wojska-Obrony-Terytorialnej

TT: @terytorialsi

"Zawsze gotowi, zawsze blisko!"

 


 Infolinia wsparcia psychologicznego

 

800-100-102: Wojska Obrony Terytorialnej uruchamiają punkt darmowej, bezpłatnej, całodobowej infolinii wsparcia psychologicznego.

Od 18 marca 2020 r. działa nowa całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla osób samotnych, starszych, źle znoszących izolację, czy odczuwających stan wzmożonego zagrożenia związanego z epidemią koronowirusa.

Pod bezpłatnym numerem telefonu 800 100 102, wszystkie osoby, które potrzebują wsparcia psychologicznego będą mogły uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów. Pomoc psychologiczna będzie też dostępna w formie wideo czatu przez SKYPE pod nazwą: „Wsparcie Psychologiczne WOT”.

Utworzenie infolinii to wniosek z doświadczeń innych państw dotkniętych epidemią koronowirusa oraz odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie społeczne w tym zakresie.

Utworzenie infolinii wpisuje się też w misję Wojsk Obrony Terytorialnej i zabezpieczenie społeczności lokalnych poprzez rozwijanie tzw. „personal resilience” - definiującego między innymi zdolność indywidualną człowieka do funkcjonowania pod silną presją i obciążeniem.

W tym obszarze od pierwszych dni zaangażowania WOT w ograniczanie rozprzestrzeniania się koronowirusa formacja rozwija świadomość i edukuje personel własny oraz społeczeństwo. Dzisiaj WOT uruchamia wsparcie psychologiczne dla osób znajdujących się w kryzysie związanym z kwarantanną lub leczeniem.

Infolinię wsparcia psychologicznego obsługują profesjonalni psychologowie – żołnierze OT oraz pracownicy wojska.

Wprost proporcjonalnie do rosnącej liczby osób poddanych izolacji, nadzorowi epidemiologicznemu oraz kwarantannie rośnie potrzeba wsparcia psychologicznego zarówno tych osób jak i ich bliskich. Dezorganizacja stabilnego życia rodzinnego i zawodowego, czyli gwałtowne zmiany wywołują lęk. Również niepewność dotycząca zdrowia własnego, rodziny jak i sytuacji społecznej prowadzą do eskalacji niepokoju.

Kluczowe w tej sytuacji jest wsparcie zarówno osób bliskich jak i wykwalifikowanych terapeutów. Z tej przyczyny postanowiliśmy stworzyć infolinię wsparcia psychologicznego dla wszystkich osób które takiej pomocy potrzebują.

kpt. dr Diana WARCHOCKA

oficer prasowy

8 Kujawsko-Pomorska Brygada

Obrony Terytorialnej

im. gen. bryg. Elżbiety Zawackiej, ps. „Zo”

tel. 885-330-816

e-mail: 8kpbot.press@ron.mil.pl

FB: Wojska-Obrony-Terytorialnej

TT: @terytorialsi

"Zawsze gotowi, zawsze blisko!"


„ODPORNA WIOSNA”

w 8 Kujawsko-Pomorskiej

Brygadzie Obrony Terytorialnej

 

Dostarczanie żywności i leków, wsparcie służb sanitarnych i samorządu terytorialnego, współpraca z ośrodkami pomocy społecznej i Caritasem, wsparcie rodzin personelu medycznego, kombatantów, osób starszych i przebywających w kwarantannie, oddawanie krwi oraz infolinia psychologiczna – to obecnie główne obszary działań w walce z koronowirusem, jakie prowadzą Wojska Obrony Terytorialnej, w tym 8 Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej.

Od kilku dni Wojska Obrony Terytorialnej prowadzą pierwszą w historii ogólnopolską operację przeciwkryzysową pod kryptonimem „ODPORNA WIOSNA” (RESILIENT SPRING).

Jak powiedział dowódca WOT, gen. dyw. Wiesław Kukuła: - Jej celem jest łagodzenie skutków kryzysu oraz wzmocnienie odporności na kryzys społeczności lokalnych. Wsparcie wszystkich instytucji samorządowych i sanitarnych niosących pomoc. Już teraz nasi oficerowie łącznikowi są do dyspozycji każdego samorządu. W poniedziałek udostępnimy samorządom specjalną aplikację, która zautomatyzuje zapotrzebowywaną pomoc. Codziennie w różnej formie działania angażujemy około 2 500 naszych żołnierzy. Wspieramy również Straż Graniczną i Policję. W piętnastym dniu działań, po raz pierwszy użyliśmy naszych dronów rozpoznawczych do dozorowania wschodniej granicy Polski.

Obecnie aż 2500 żołnierzy WOT jest już bezpośrednio zaangażowanych w przeciwdziałanie rozpowszechnianiu się pandemii koronowirusa. Pozostałe 22000 terytorialsów jest gotowych podjąć takie działania w ciągu 12 godzin od chwili zgłoszenia. Jest to sprawdzian odpowiedzialności dla całego społeczeństwa. Jednakże ze względu na swoją misję WOT jest szczególnie zaangażowany w opiekę nad lokalną społecznością.

Wspólne działania z organami samorządu terytorialnego i wspieranie zaangażowanych służb jest zaplanowane w trzech etapach zależnych od skali pandemii. W pierwszym z nich (obecnie realizowanym) uwaga jest kierowana na osoby, które potrzebują takiej pomocy. Następnie działania przekształcą się w proces stabilizacji, a w końcowej fazie deeskalacji.

Wspólne założenia współpracy zarówno samorządu terytorialnego, żołnierzy najmłodszej formacji, jak i służb sanitarnych, minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak zawarł w podpisanej 16 marca br. decyzji. Dowództwo WOT operację nazwało kryptonimem „ODPORNA WIOSNA”. Główny nacisk ww. decyzji został położony na wsparcie służb sanitarnych oraz samorządu terytorialnego w zaopatrywaniu osób potrzebujących w żywność i leki.

„Wszystkie te działania mają jeden wspólny cel - opanowanie  i ograniczenie rozprzestrzeniania się COVID-19. Wszyscy żołnierze 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej intensywnie angażują się w działania, aby wspomóc nie tylko samorządy terytorialne ale przede wszystkim ludzi – naszą lokalną społeczność.” – podkreśla dowódca 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Krzysztof Stańczyk.

„Ten egzamin z dyscypliny, wytrwałości i wrażliwości społecznej zdajemy wszyscy - razem.” – komentuje płk Krzysztof Stańczyk.

kpt. dr Diana WARCHOCKA

oficer prasowy

8 Kujawsko-Pomorska Brygada

Obrony Terytorialnej

im. gen. bryg. Elżbiety Zawackiej, ps. „Zo”

tel. 885-330-816

e-mail: 8kpbot.press@ron.mil.pl

FB: Wojska-Obrony-Terytorialnej

TT: @terytorialsi

"Zawsze gotowi, zawsze blisko!"

 
Terytorialsi

w Toruńskich Zakładach Materiałów Opatrunkowych

 

„Angażujemy się w przedsięwzięcia, których celem jest zapobieganie
i opóźnianie rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19. Jeśli nasza pomoc jest potrzebna w Toruńskich Zakładach Materiałów Opatrunkowych – będziemy tam” - podkreśla płk Krzysztof Stańczyk, dowódca 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. Elżbiety Zawackiej, ps. „Zo”.

Już od początku tygodnia tj. od 16 marca br. ponad 30 Terytorialsów z 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej wspierają prace Centrum Logistycznego Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych w zakresie załadunku i kompletacji paczek bezpośrednio na środki transportu. Realizują oni swoje zadania w trybie 3 zmianowym wspomagając tym samym prace zakładu. Bezpośrednia pomoc została zainicjowana przez Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego, który wystąpił z wnioskiem do Ministra Obrony Narodowej o bezpośrednie wsparcie TZMO.

 „Wiemy, że każda ilość materiałów opatrunkowych jest teraz na wagę złota. Dlatego chcemy wspomóc nie tylko produkcję tych przedmiotów ale też ich pakowanie oraz załadunek.” – podkreśla dowódca 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, płk Krzysztof Stańczyk.

„Cieszę się, że jestem potrzebna i mogę pomóc. Wiem, że w obecnej chwili realizujemy zadania nie tylko dla naszej małej lokalnej społeczności, ale dla wszystkich Polaków. To jest budujące.” – komentuje szer. Marta Łukasiewicz, żołnierz TSW 8K-PBOT.

„Osobiście, mam wrażenie, że zdaję egzamin…to dziwne uczucie, bo tak naprawdę ten egzamin to sprawdzian mojej  dyscypliny i zaangażowania się w realne działania. Dużo myślałam o tym, teraz realnie widzę, że robiąc rzeczy „małe” doskonali się nadrzędny cel jakim jest pomoc innym ludziom. Nigdy nie przypuszczałam, że tak szybko będę poddana takiemu testowi.”- stwierdza szer. Roksana Wróblewska, żołnierz TSW 8K-PBOT.

Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych powstały w Toruniu w 1951 roku. Wtedy to rozpoczęła się produkcja materiałów opatrunkowych na zamówienie Ministerstwa Obrony Narodowej i Centralnego Urzędu Zaopatrzenia Górnictwa.

Grupa TZMO to obecnie ponad 55 spółek w 18 krajach. Produkty są dostępne na ponad 80 rynkach świata.

Podstawą kultury organizacyjnej Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych jest odpowiedzialność, doświadczenie i innowacyjność.

 

kpt. dr Diana WARCHOCKA

oficer prasowy

8 Kujawsko-Pomorska Brygada

Obrony Terytorialnej

im. gen. bryg. Elżbiety Zawackiej, ps. „Zo”

tel. 885-330-816

e-mail: 8kpbot.press@ron.mil.pl

FB: Wojska-Obrony-Terytorialnej

TT: @terytorialsi

"Zawsze gotowi, zawsze blisko!"

Terytorialsi pomagają seniorom

„Prawdziwy sprawdzian z bycia gOTowym dla naszej lokalnej kujawsko-pomorskiej społeczności realizujemy teraz ”-powiedział płk Krzysztof Stańczyk, dowódca 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. Elżbiety Zawackiej, ps. „Zo”.

W poniedziałek 16 marca br. rozpoczęło się  bezpośrednie wsparcie i pomoc dla seniorów z Dziennych Domów Opieki Społecznej i potrwa do początku kwietnia. Polega ono na rozwożeniu żywności dla ponad 30 seniorów w gminie Zła Wieś Wielka oraz kolejnych 30 w miejscowości Górzno. Żywność dostarczają urzędnicy, którzy pozostają jednocześnie żołnierzami 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Beneficjenci tej pomocy to podopieczni dziennych domów opieki.

W obliczu epidemii szczególną troską trzeba otoczyć również seniorów, którzy, ze względu na zagrożenie COVID-19, powinni bezwzględnie pozostawać w domach. Wielu z nich mieszka samotnie i nie ma nikogo bliskiego, kto mógłby im zrobić zakupy, czy wykupić niezbędne leki. Nasza pomoc skierowana do nich jest realnym sprawdzianem z gotowości niesienia pomocy.

„Radość tych ludzi, którzy naprawdę cieszą się i doceniają to co dla nich robimy jest dla nas największym prezentem” – podkreśla szer. Sylwia Janicka z 8K-PBOT.

„Ten krótki ale wyjątkowy czas, by zamienić kilka zdań z tymi osobami jest niezwykle istotna. Mieć kontakt, zapytać jak się czują, a także po prostu porozmawiać z nimi jest ważne, bo często są to osoby samotne – przyznaje szer. Marcin Swaczyna z 8K-PBOT.

 

 

kpt. dr Diana WARCHOCKA

oficer prasowy

8 Kujawsko-Pomorska Brygada

Obrony Terytorialnej

im. gen. bryg. Elżbiety Zawackiej, ps. „Zo”

tel. 885-330-816

e-mail: 8kpbot.press@ron.mil.pl

FB: Wojska-Obrony-Terytorialnej

TT: @terytorialsi

"Zawsze gotowi, zawsze blisko!"

„Przed nami czas społecznej próby…”

„Wiem, że to jest egzamin. Egzamin naszego społecznego wsparcia i bycia gotowym na niesienie pomocy w potrzebie”-powiedział płk Krzysztof Stańczyk, dowódca 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. Elżbiety Zawackiej, ps. „Zo”.

Na obecnym etapie bezpośrednia walka z koronowirusem nie jest możliwa, dlatego Wojska Obrony Terytorialnej w ramach działań Sił Zbrojnych RP  podejmują szeroko zakrojone działania profilaktyczne.

„Zapobieganie i opóźnianie rozprzestrzeniania Covid-19 jest naszym priorytetem w chwili obecnej”- podkreśla płk Krzysztof Stańczyk

Działalność szkoleniowa WOT, w tym również 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej została ograniczona.  Zmianie uległ model pracy i służby. Zostały wdrożone rozwiązania profilaktyczne skutkujące ograniczeniem ryzyka transmisji koronowirusa na/przez żołnierzy oraz członków ich rodzin.

Główne zadania jakie będzie realizowała 8K-PBOT to działania mające na celu wsparcie służb specjalistycznych, odciążanie cywilnej służby zdrowia, wspieranie opieką osób starszych i edukowanie otoczenia wraz z personelem brygady w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19.

Działania WOT skupiają się na trzech głównych obszarach:

Obszar 1:

 • wspieranie Policji, Straży Granicznej, Wojewodów oraz władz samorządowych w zakresie zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronowirusa oraz wsparcie opieki nad osobami zakażonymi, przebywającymi w kwarantannie oraz osobami starszymi.

 

Zadanie to jest realizowane poprzez selektywną aktywację żołnierzy 8K-PBOT posiadających kompetencje: ratowników medycznych, pielęgniarek, farmaceutów, żołnierzy z uprawnieniami KPP – dotyczy to TYLKO tych żołnierzy, którzy na co dzień nie realizujących zadań na rzecz służby zdrowia.  

Zadanie to będzie dotyczyło też: kierowców, logistyków, obsług agregatów prądotwórczych, obsług zestawów oświetleniowych, psychologów oraz informatyków.

Siły te są utrzymywane w 6-godzinnej gotowości do działania.

 

Obszar 2:

 • ograniczanie ryzyka transmisji koronowirusa „na” oraz „przez” żołnierzy WOT i członków ich rodzin.

Zadanie to będzie realizowane w myśl zasady, że „tylko zdrowi, możemy wspierać lokalne społeczności”. W tym celu zmieniony zostanie model toku pracy i służby.

Do końca kwietnia 2020 r. żołnierze OT będą zwolnieni ze szkoleń rotacyjnych realizowanych w jednostkach wojskowych, w tym samym czasie nie będą realizowane szkolenia zintegrowane oraz podstawowe i wyrównawcze żołnierzy OT.

Obszar 3:

 • edukacja personelu i otoczenia w zakresie profilaktyki i zapobiegania zakażeniom.

Zadanie to jest realizowane w ramach komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej, za pośrednictwem środków elektronicznych oraz ulotek i informacji dystrybuowanych w miejscach służby i pracy.

 

kpt. dr Diana WARCHOCKA

oficer prasowy

8 Kujawsko-Pomorska Brygada

Obrony Terytorialnej

im. gen. bryg. Elżbiety Zawackiej, ps. „Zo”

tel. 885-330-816

e-mail: 8kpbot.press@ron.mil.pl

FB: Wojska-Obrony-Terytorialnej

TT: @terytorialsi

"Zawsze gotowi, zawsze blisko!"

 


 
Terytorialsi wspierają służby lotniskowe w Bydgoszczy

 Zgodnie z wnioskiem prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, w tym 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Elżbiety Zawackiej, ps. „Zo” zostali skierowani na lotnisko w Bydgoszczy do wykonywania zadań w zakresie ograniczania rozprzestrzeniania się koronowirusa COVID-19.

Decyzję o zaangażowaniu terytorialsów podjął minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Do wsparcia służb lotniskowych w całym kraju zostało skierowanych ponad 300 żołnierzy WOT. Są wśród nich ratownicy medyczni oraz żołnierze z uprawnieniami KPP.

Do zadań terytorialsów należy wykonywanie pomiaru temperatury oraz gromadzenie i segregowanie kart lokalizacyjnych wszystkich pasażerów przylatujących do Polski.

Wsparcie jest prowadzone na lotniskach w: Bydgoszczy, Gdańsku, Krakowie, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Modlinie, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Szymanach, Warszawie, Wrocławiu i Zielonej Górze.

Od czwartku, 12 marca br., od godz. 9.00 Wojska Obrony Terytorialnej zmieniły model funkcjonowania, przechodząc z modelu szkoleniowego na przeciwkryzysowy. Całość formacji jest obecnie w stanie 12 godzinnej gotowości do działania.

Wybrane grupy żołnierzy o określonych specjalnościach wojskowych wchodzą w 6 godzinną gotowości do podjęcia działań.

Formacja już jest angażowana i gotowa do dalszych działań, które mają na celu zapobieganie i opóźnianie rozprzestrzeniania koronowirusa.

Obecnie WOT wspiera funkcjonariuszy Straży Granicznej na sześciu punktach kontrolnych na granicy województwa śląskiego. Na wniosek wojewody dolnośląskiego realizowane jest wsparcie transportowe.

Na terenie całego kraju żołnierze WOT objęli opieką kombatantów Armii Krajowej i innych organizacji niepodległościowych. Wsparcie polega przede wszystkim na izolowaniu kombatantów od potencjalnych źródeł zakażenia wirusem poprzez pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb (zakupy, transport).

W celu szybszej koordynacji przedsięwzięć z ramienia dowództwa WOT zostali delegowani oficerowie łącznikowi do Ministerstwa Zdrowia. Trwa planowanie dalszego zaangażowania.

 

kpt. dr Diana WARCHOCKA

oficer prasowy

8 Kujawsko-Pomorska Brygada

Obrony Terytorialnej

im. gen. bryg. Elżbiety Zawackiej, ps. „Zo”

tel. 885-330-816

e-mail: 8kpbot.press@ron.mil.pl

FB: Wojska-Obrony-Terytorialnej

TT: @terytorialsi

"Zawsze gotowi, zawsze blisko!"

 

 

 

Odpowiedzialny za treść: Marta Olszowiec
Autor publikacji: Marta Olszowiec
Data publikacji: 2020-03-16 08:46:53
Data modyfikacji: 2020-04-09 09:31:59
Liczba odsłon: 771
Pokaż rejestr zmian
DataOsoba dokonująca zmianOpis zmiany
09.04.2020 09:31:59rzecznikedycja strony
03.04.2020 13:32:11rzecznikedycja strony
25.03.2020 11:56:50rzecznikedycja strony
24.03.2020 13:34:03rzecznikedycja strony
24.03.2020 08:38:06rzecznikedycja strony
23.03.2020 14:51:13rzecznikedycja strony
23.03.2020 14:49:57rzecznikedycja strony
23.03.2020 10:03:31rzecznikedycja strony
23.03.2020 08:21:10rzecznikedycja strony
20.03.2020 15:08:53rzecznikedycja strony
20.03.2020 14:19:14rzecznikedycja strony
20.03.2020 14:09:23rzecznikedycja strony
18.03.2020 13:33:39rzecznikedycja strony
18.03.2020 08:00:30rzecznikedycja strony
17.03.2020 15:07:10rzecznikedycja strony
17.03.2020 15:04:53rzecznikedycja strony
16.03.2020 14:16:01rzecznikedycja strony
16.03.2020 13:30:12rzecznikedycja strony
16.03.2020 10:41:15Marta Olszowiecedycja strony
16.03.2020 10:38:48Marta Olszowiecedycja strony
16.03.2020 10:38:48Marta Olszowieczałącznik został dodany
16.03.2020 09:45:21Marta Olszowiecedycja strony
16.03.2020 09:45:21Marta Olszowieczałącznik został dodany
16.03.2020 09:35:35Marta Olszowiecedycja strony
16.03.2020 09:34:33Marta Olszowiecedycja strony
16.03.2020 09:29:44Marta Olszowiecedycja strony
16.03.2020 09:21:15Marta Olszowiecedycja strony
16.03.2020 09:21:15Marta Olszowieczałącznik został dodany
16.03.2020 09:18:36Marta Olszowiecedycja strony
16.03.2020 09:18:36Marta Olszowiecedycja strony
16.03.2020 09:16:57Marta Olszowiecedycja strony
16.03.2020 09:16:37Marta Olszowiecedycja strony
16.03.2020 09:15:13Marta Olszowiecedycja strony
16.03.2020 09:08:36Marta Olszowiecedycja strony
16.03.2020 09:08:36Marta Olszowieczałącznik został dodany
16.03.2020 09:01:46Marta Olszowiecedycja strony
16.03.2020 08:57:00Marta Olszowiecedycja strony
16.03.2020 08:46:53Marta Olszowiecstrona została dodana